19.02 - Dzień Nauki Polskiej

Dzięki nim fantastyka staje się faktem. Każdy z nich był superbohaterem swoich czasów, a ich legendarny dorobek dziś stanowi fundament świata, jaki znamy.

Dziś oddajemy hołd herosom polskiego świata nauki, dumy naszego narodu, jak i całej ludzkości. Przesuwali całe ciała niebieskie, odkrywali zasady działania naszego ciała czy rozkładali otaczający nas świat na czynniki pierwsze.

Skłodowska ZSPAJECZNOm

Kopernik ZSPAJECZNOm

Funk ZSPAJECZNOm

Cykl obrazów został wykonany techniką cyfrową, rastrową.

Paweł Barczyk 2020.

Prace można ogądać na górnym holu.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów to wyróżnienie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych osiągających bardzo wysokie wyniki w nauce.

W roku szkolnym 2019/2020 stypendium zdobył Paweł Barczyk- uczeń klasy IIIA liceum ogólnokształcącego.

W dniu 18 lutego 2020 w auli w Auli im. prof. W. Szuberta Uniwersytetu Łódzkiego , z rąk Wicewojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego Paweł odebrał dyplom i gratulacje za wysokie wyniki w nauce. Gratulujemy!

stypendiumPRM1

stypendiumPRM2

Paka dla psiaka

W dniach od 09.12.2019r. do 10.01.2020r. na terenie naszej szkoły oraz w supermarkecie ,,Intermarche’’ odbyła się zbiórka karmy ,,Świąteczna paka dla pasiaka’’ dla najbardziej potrzebujących psów z terenu gm. Pajęczno.

Uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy gminy chętnie włączali się do akcji, przynosząc suchą i mokrą karmę oraz wrzucając datki do puszki.

Łącznie udało się zebrać ok. 100kg karmy. Zebraną karmę dostarczyliśmy wraz z pracownikiem Referatu Nadzoru Komunalnego, Urzędu Miejskiego w Pajęcznie, do potrzebujących zwierząt z terenu gminy Pajęczno.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję, pomogły w zakupie artykułów oraz dostarczeniu ich do środowisk.

Dzięki hojności uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców gm. Pajęczno udało się zebrać karmę. Organizatorzy akcji dziękują wychowawcom za motywowanie uczniów do wspierania akcji, a uczniom za zaangażowanie się w działania wolontaryjne.

psiaki1

psiaki2

psiaki3

Spotkanie z absolwentką

Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore.” – Andre Gide

Dnia 18 lutego 2020 r. mieliśmy okazję spotkać się oraz wysłuchać relacji z podróży po Stanach Zjednoczonych absolwentki naszej szkoły- Wiktorii Jury. Wiktoria studiuje filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim i pracuje jako lektor języka angielskiego w szkole językowej. Przyjęła zaproszenie pani Diany Schmeiβer i znalazła dla nas czas podczas przerwy międzysemestralnej.

Wiktoria to wspaniała osoba pełna energii i pasji, niezwykle ambitna i sympatyczna. Podczas spotkania opowiedziała uczniom klasy ICgo programie edukacyjno - kulturowym Au Pair, w którym brała udział. Au Pair zostają osoby, które chcą zamieszkać w rodzinie z odległego zakątka świata i doświadczyć obcej kultury, w zamian podejmując się opieki nad dziećmi swojej rodziny goszczącej.  Za swoją pracę otrzymują atrakcyjne kieszonkowe, własny pokój, wyżywienie, sporo wolnego czasu oraz możliwość uczestnictwa w kursach na amerykańskich college’ach. Wiktoria opowiedziała nam o swoim pobycie w USA. Uczniowie wsłuchiwali się w opowieści na temat pomnika poświęconego ofiarom poległym w ruinach World Trade Center, Doliny Śmierci, największych drzew świata, czy też Yellowstone - najstarszego narodowego parku na świecie, pełnego gorących źródeł i gejzerów. Podziwiali zdjęcia z legendarnej Route 66, kiedyś głównego szlaku komunikacyjnego Stanów Zjednoczonych. Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Zapewne oni także poczuli się dumni, że są częścią społeczności, z której wychodzą ludzie otwarci na możliwości, jakie oferuje im współczesny świat. Bardzo dziękujemy Wiktorii za odwiedziny i niezwykle interesującą prezentację oraz życzymy wielu sukcesów i jeszcze więcej ciekawych podróży.

usa1

usa2

usa3

usa4

usa5

Koncert z okazji Walentynek

„Miłość nie istnieje w sobie, ale w nas, jest naszym osobistym dziełem…”

Marcel Proust

Miłość jest jednym z tematów, którymi od wieków interesuje się ludzkość. Niby każdy ją zna, ale wciąż pozostaje jeszcze nieodkryta, tajemnicza, piękna. Ma różne oblicza – czasem okrutne, zwykle jednak piękne. Każdy z nas kochał choć raz, miał złamane serce… ale przecież świat bez miłości by nie istniał.

W piątkowy ranek 14 lutego 2020 roku obchodziliśmy Walentynki i z tej okazji mogliśmy zobaczyć montaż słowno –muzyczny przygotowany pod opieką p. Anity Skorupskiej – Bernaś i p. Moniki Lewandowskiej ukazujący różne odcienie miłości ukazane w utworach poetyckich recytowanych przez: Karolinę Kraskę III B, Martę Bandurę II D, Filipa Złośnika III D, Szymona Gligę II D Barbarę Wyrwas II D, Alicję Płaczek II D oraz Hannę Misztelę II B. W naszym koncercie wystąpiła również ubiegłoroczna absolwentka Dominika Fleran – obecnie studentka I roku filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Piosenki o miłości zaśpiewali: Szymon Dąbrówka I BP, Julia Ostrowska I AP, Natalia Kowalska III B, Julia Bednarek I AG. Sandra Szczepaniak I BP przepięknie zagrała na skrzypcach utwór „Can`t help falling in love”. Bracia Bartosz (II A) i Paweł (III D) Sienkiewiczowie zaprezentowali dwa utwory instrumentalne. Koncert prowadzili Aleksander Wiskulski III D i Filip Złośnik III D.

Monika Lewandowska

walentynki1

walentynki2

walentynki3

walentynki4

walentynki5

Więcej artykułów…