Polsko – niemieckie spotkanie młodzieży w Krzyżowej 3-7 czerwca 2019

Trzeciego czerwca, pełni radości i ekscytacji, wyjechaliśmy z miejsca zbiórki prosto do pałacu w Krzyżowej – naszego drugiego domu na najbliższe pięć dni.

Po dotarciu do celu i rozpakowaniu się wszyscy udaliśmy się na kolację, a później na spotkanie zapoznawcze. Wtedy poznaliśmy naszych niemieckich kolegów. Dostaliśmy czas wolny, aby oswoić się z nowościami. Pierwszy dzień zakończył się bardzo pozytywnie – dyskoteką.

Drugiego natomiast (zaraz po śniadaniu) przełamaliśmy pierwsze lody podczas gier integracyjnych i olimpiady sportowej.

Udaliśmy się do pięknego Domu na Wzgórzu, jednocześnie poznając jego historię. Czas spędzaliśmy wspólnie, próbując swoich umiejętności w komunikowaniu się w języku obcym i pokonując nieśmiałość. Wieczór skończył się ogniskiem.

Trzeciego dnia udaliśmy się do obozu koncentracyjnego Groß Rosen. Słuchaliśmy przerażających opowieści na temat tego miejsca i okropnie bolesnych faktów, które stanowiły rzeczywistość wielu naszych przodków. Jestem przekonana, że każdy z nas zapamięta na długo to przykre doświadczenie bycia tam i próby wyobrażenia sobie wizji piekła.

Aby podnieść nas trochę na duchu pojechaliśmy do kościoła Pokoju w Świdnicy.

Nie ukrywając, zasnęliśmy zmęczeni, by obudzić się w czwartek, czyli w przedostatni dzień wycieczki. Każdy z nas cieszył się, ponieważ udaliśmy się do Wrocławia. W grupach, razem z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, chodziliśmy po mieście w poszukiwaniu krasnali. Po grze terenowej dostaliśmy kilka godzin wolnego i z pewnością wszyscy wykorzystaliśmy ten czas w stu procentach.

Po kolacji przedstawiliśmy nasze szkoły i miasta a wieczór polsko – niemiecki zakończył się dyskoteką. Aż wreszcie nadszedł dzień wyjazdu. Ze smutnymi minami i spakowanymi walizkami, zebraliśmy się na śniadaniu, a niedługo potem na naszym ostatnim wspólnym spotkaniu. Wymieniliśmy się kontaktami i uściskami, by następnie z żalem w oczach pomachać sobie na pożegnanie.

Nasze spotkanie z młodzieżą z Hanoweru możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Cementowni Warta w Działoszynie oraz Fundacji „Krzyżowa” Polsko-Niemieckie Pojednanie. Dziękujemy organizatorom naszej wspaniałej wymiany : pani Beacie Kliś i Pani Lidii Jędrzejczak oraz opiekunom naszej grupy : pani wicedyrektor Bożenie Szczerkowskiej oraz pani kierownik Anecie Zawadzkiej-Rajczyk. Dziękujemy za umożliwienie nam przeżycia ciekawej przygody, którą na pewno będziemy miło wspominać!

Hanna Misztela

krzyzowa1

krzyzowa2

krzyzowa3