Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi – spotkanie z funkcjonariuszami KPP w Pajęcznie

18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.

Także uczniowie naszej szkoły zapoznali się z tym poważnym problemem, jakim jest handel ludźmi, podczas spotkania, które odbyło się 18 października 2019 roku w ZS w Pajęcznie. Nasza szkoła systematycznie współpracuje z KPP w Pajęcznie organizując spotkania i prelekcje dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Tym razem spotkanie prowadzili: aspirant sztabowy pan Zbigniew Kleszczyński i starszy aspirant pan Tomasz Wybraniec. Uczestnicy spotkania obejrzeli filmy ukazujące realne zagrożenie handlem ludźmi, rozmawiali z funkcjonariuszami o sposobach zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas wyjazdów do pracy czy kontaktów z nieznanymi im ludźmi. Prowadzący przestrzegali młodzież, że nie należy oddawać nikomu swoich dokumentów oraz przygotować ich skany na wypadek zaginięcia lub kradzieży dokumentów, trzeba ustalić sposób kontaktowania się z rodziną, a nawet hasło, które będzie oznaczało, że jest się w niebezpieczeństwie. Obowiązuje też zasada ograniczonego zaufania, młodzi ludzie powinni pamiętać, że świetna okazja bywa czasem pułapką i może stanowić wielkie zagrożenie.

Warto wiedzieć, że w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje specjalna infolinia i skrzynka e-mail, dzięki którym każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni.

policja3

policja5

policja4