Światowy Dzień Rzucania Palenia

Trzeci czwartek listopada uznany jest za

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W Polsce akcja ta podejmowana jest od 1991 roku. Dzisiaj - w czwartek, 21 listopada w naszej szkole, już po raz kolejny, włączyliśmy się do tej akcji. Uczennice klasy 1Bp, pod opieką wych. p.prof. Anity Skorupskiej – Bernaś, zachęcały do rzucenia palenia.

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Niestety, w dalszym ciągu prawie ¼ polskiego społeczeństwa nadal nałogowo pali papierosy. W ostatnim czasie niepokojące jest palenie e-papierosów, zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których e-papieros wydaje się być modnym gadżetem. Niesłusznie uważa się, że e-papierosy są mniej szkodliwe, dzisiaj już wiadomo, że aerozol w e-papierosach poza nikotyną zawiera acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, aceton, karcynogenne nitrozaminy i inne substancje negatywnie wpływające na zdrowie ludzkie. Istnieją także udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

Wiktoria Bździon przygotowała prezentację na temat skutków palenia papierosów, którą można było obejrzeć w czasie 15- minutowej przerwy na szkolnym korytarzu, udekorowanym plakatami znanego artysty – Andrzeja Pągowskiego, zachęcającymi do rzucenia palenia. Uczennice z klasy rozdawały uczniom ulotki ( Kornelia Kosowska, Apolonia Mszyca, Zuzanna Perczak, Karolina Siwiaszczyk, Alicja Mielczarek ), by zachęcić wszystkich do życia bez nałogów. Następnie dla wybranych klas pierwszych ( I Ap, I Dp, IBp i III K) zostało przygotowane spotkanie z Panią Doktor- pulmonolog ,Ewą Bogucką – Szczykała. Na spotkaniu była obecna również p. Joanna Rabenda ,pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pajęcznie. Po wykładzie pani doktor, uczniowie włączyli się w dyskusję na temat skutków palenia papierosów, a następnie chętni uczniowie mogli przymierzyć okulary symulujące „stan po alkoholu”. Dzięki temu edukacja o szkodliwych skutkach spożycia alkoholu nabrała nowego wymiaru. Uczniowie mogli w bezpośredni sposób doświadczyć wrażenia niewyraźnego obrazu zakłócającego umiejętności motoryczne i wyraźnie zauważyć, jakim zagrożeniem dla siebie i innych jest osoba pod wpływem alkoholu.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko w ten dzień, ale na całe życie.

wych. Anita Skorupska- Bernaś

ucz. kl. I Bp Wiktoria Bździon

 

rzucaniepalenia1

rzucaniepalenia2

rzucaniepalenia3

rzucaniepalenia4

rzucaniepalenia5

 

 

rzucaniepalenia6