Światowy Dzień Walki z AIDS – czerwone wstążki w naszej szkole

Światowy Dzień Walki z AIDS to święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Według danych WHO z 2018 roku na świecie żyje około 37,9 mln ludzi z wirusem HIV, a każdego dnia dochodzi do zarażenia nowych 7 tys. osób, z czego około 5 tys. umiera w wyniku zarażenia. Leczeniem antyretrowirusowym w 2018 roku objętych było 23,3 mln osób, co stanowiło 62 proc. chorych. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkętakże nasz Samorząd Szkolny zaangażował się w akcję i przygotował dla uczniów i nauczycieli czerwone wstążeczki.

W poniedziałek 2 grudnia wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację na temat AIDS i HIV, otrzymali ulotki, a wszystko przy dźwiękach muzyki grupy Queen, której wokalista Fredy Mercure był najbardziej znaną spośród ofiar AIDS – zmarł w 1991 roku. Od czasu śmierci Fredy’ego Mercurego wiele się zmieniło w sposobie leczenia choroby, jednak nadal jest bardzo groźna i każdy z nas powinien być świadomy jak uchronić się przed zarażeniem HIV. Uczniowie klas III LO wysłuchali wykładu pani Joanny Rabendyspecjalistki z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pajęcznie. Pani J.Rabenda przedstawiła genezę choroby, drogi zakażenia, sposób życia z wirusem, metody i miejsca, gdzie można wykonać anonimowy test.

A oto kilka podstawowych informacji na temat wirusa HIV i choroby AIDS:

Wirus HIV atakuje i osłabia układ immunologiczny. Najwyższym stopniem zaawansowania nieleczonego zakażenia wirusem HIV jest choroba AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Choroba, bez farmakoterapii najczęściej rozwija się od 2 do 15 lat. Może objawiać się niektórymi nowotworami, czy infekcjami. Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny lub z krwią zakażonej osoby. Również chora matka może zarazić swoje dziecko wirusem w łonie, w trakcie porodu lub karmienia piersią. Jest to tzw. zakażenie wertykalne. Natomiast wirusem nie można zarazić się podając chorej osobie dłoń, całując się, przytulając, czy udostępniając osobiste przedmioty np. jedzenie czy wodę. Obecnie skutecznie leczony pacjent ma szanse na długie życie, a co ważne, nie zaraża innych.

Opiekę nad obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS w naszej szkole sprawowały: p. pedagog Beata Koniecznap. Bożena Szczerkowska, p. Lidia Jędrzejczak, p. Bożena Borkiewicz.

1grudnia1

1grudnia2

1grudnia3