II sesji Pajęczańskiego Forum Młodzieży

W dniu 3 grudnia 2019 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Makowiskach po raz drugi zabrali głos w sprawach ważnych dla naszej lokalnej społeczności. Podczas obrad II sesji Pajęczańskiego Forum Młodzieży pod Patronatem Burmistrza Pajęczna. Młodzi społecznicy dyskutowali tym razem na temat praw zwierząt. Naszą szkołę reprezentowały w Młodzieżowej Radzie Miasta uczennice:

  1. Katarzyna Golc
  2. Klaudia Wiśniewska
  3. Magda Borgul
  4. Emilia Janik
  5. Wiktoria Barańska
  6. Lidia Stefanek

Klaudia Wiśniewska została wybraną na Przewodnicząca Rady, natomiast Magda Borgul i Kasia Golc – na wiceprzewodniczące. Wszystkie uczestniczki to osoby angażujące się w ochronę praw zwierząt, przykładem ich działań jest np. zbieranie w szkole podpisów przeciwko występom tresowanych dzikich zwierząt w cyrkach. Taka petycja trafiła do pana burmistrza, który na Sesji Młodzieży potwierdził, że cyrki traktujące okrutnie zwierzęta nie będą miały zgody gminy na występy w Pajęcznie. Dziewczyny uczestniczące w sesji angażują się też w pomaganie bezdomnym lub zagubionym psom i kotom, zbierają karmę, szukają domów dla bezdomnych zwierzaków. Wszystkie uczestniczki sesji bardzo solidnie przygotowały się do dyskusji, wraz z p. Bożeną Szczerkowską, która sprawowała nad nimi opiekę merytoryczną, zgłębiły prawo gminne i krajowe dotyczące ochrony zwierząt przed bezdomnością, poznały mechanizmy prawne i organizacyjne chroniące zwierzęta z naszego terenu. Bezdomne psy i koty z terenu Gminy Pajęczno trafiają do schroniska w Wojtyszkach, obecnie przebywa tam 14 psów z naszego terenu, to prawdziwe wyzwanie , aby znaleźć im domy! Aktywistki – miłośniczki zwierzaków z naszej szkoły mają już kilka pomysłów na działania w najbliższym czasie!

Podczas sesji młodzież obejrzała film dotyczący problemów związanych z przemysłową hodowlą zwierząt , ukazujący okrutne traktowanie zwierząt hodowlanych. Film dotykał też tematykiwegetarianizmu oraz weganizmu, promował ograniczenie mięsa w codziennej diecie lub rezygnację z niego. W ciągu swojego życia człowiek zjada przeciętnie: 5 krów, 20 świń, 29 owiec, 760 kurczaków, 46 indyków i pół tony ryb. Czy to nie jest powód, żeby zostać wegetarianinem? „Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, wszyscy bylibyśmy wegetarianami” Ludzie jednak nie znają faktów związanych z produkcją mięsa. W Polsce i innych krajach zwierzęta chowane są w warunkach, których cywilizowane społeczeństwo nie może zaakceptować. A więc zwierzęta, ich ból i cierpienie to pierwszy powód. Drugi – to fakt, że z mięsną dietą wiążą się choroby serca, rak, alergie, osteoporoza i wiele innych chorób. Wreszcie trzeci – przemysł mięsny powoduje katastrofę ekologiczną na globalną skalę. Aby wyprodukować kilogram mięsa, potrzeba 10 kg białka roślinnego. W samych Stanach Zjednoczonych zwierzęta hodowlane jedzą tyle soi i pszenicy, że starczyłoby prawie dla 2 mld ludzi. Coraz to nowe połacie lasów przeznacza się na pastwiska dla bydła. Kiedy astronauci po raz pierwszy mogli obserwować Ziemię, jedynym dziełem rąk ludzkich widocznych z kosmosu był Mur Chiński. Dziś widać stamtąd także wielkie chmury dymu nad Amazonią. To jedna z przyczyn globalnego ocieplenia. Kolejną są setki milionów ton odchodów zwierzęcych zawierających metan. Z odchodów tych powstaje także kwas przenikający do atmosfery i powodujący kwaśne deszcze. Taka jest prawdziwa cena hamburgera, z której ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy.

Kolejnym punktem sesji był wykład wygłoszony przez inspektora fundacji MONDOCANE Panią Romę Czyż, która w późniejszej części odpowiadała na wszystkie nurtujące młodzież pytania. Pani Roma zachęcała młodzież do aktywności na polu ochrony praw zwierząt, podawała przykłady takich działań na terenie gminy Wieluń, zaproponowała też swoją pomoc i przeprowadzenie spotkań z szerszą publicznością w szkołach, a nawet pomoc w zorganizowaniu warsztatów kulinarnych o tematyce wege. Pan Burmistrz zaproponował pomieszczenie na przeprowadzenie takich warsztatów – DOM Strażaka w Pajęcznie.

W sesji udział przedstawiciele włądz gminy: Burmistrz Pajęczna Piotr Mielczarek, Sekretarz Gminy Justyna Stochniałek, Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Janeczek, Radny Wojciech Beśka, Radna Bożena Szczerkowska oraz pracownik Urzędu Miejskiego Żaklina Bociąga. Podsumowaniem dyskusji było przyjęcie przez uczestników II Pajęczańskiego Forum Młodzieży wniosków, które zostaną przedstawione podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Pajęcznie.

Efektem II Pajęczańskiego Forum Młodzieży jest poniższa rezolucja:

forummlodych-rezolucja

forummlodych1

forummlodych2

forummlodych3

forummlodych4

forummlodych5

forummlodych6

forummlodych7