Bezpieczeństwo w sieci

W dniu 10 lutego 2020 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pajęcznie pod opieką pani Anny Skrzypczak i pani Agnieszki Popiel oraz grupę pięcio- i sześciolatków z Publicznego Przedszkola nr 2 w Pajęcznie pod opieką pani Moniki Borowieckiej i pani Agnieszki Całej oraz policjantów z KPP w Pajęcznie asp. szt. Zbigniewa Kleszczyńskiego, mł. asp. Marcina Pawełoszka i asp. szt. Tomasza Ptaka. Młodzież z klasy IAg pod kierunkiem pani Diany Schmeiβer przeprowadziła warsztaty pt. „ Bezpieczeństwo w sieci”. Uczniowie w przystępny sposób przedstawili dzieciom niebezpieczeństwa czyhające na nie w Internecie oraz wyjaśnili jak należy chronić swoją prywatność. Młodsi koledzy dowiedzieli się kogo należy poinformować, gdy coś ich zaniepokoi lub wystraszy, czy też jak radzić sobie z cyberprzemocą i hejtem. Zostali zapoznani z zasadami działania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Przypomniano im jak ważna jest kultura słowa i netykieta. Dzieci dowiedziały się jakie konsekwencje ma zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona i jak może zaszkodzić to ich zdrowiu i pogorszyć kontakty z rodziną czy znajomymi. Wiele dzieci używa Internetu do rozwijania swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy. Mali internauci zostali uświadomieni, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne i należy weryfikować znalezione treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki). Pan asp. szt. Zbigniew Kleszczyński podsumował wszystkie informacje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na koniec uczniowie klasy IAg zadawali maluchom pytania oraz rozdali najważniejsze zasady korzystania z Internetu na broszurach informacyjnych przygotowanych przez Julię Hałaczkiewicz.

Julia Bednarek i Katarzyna Bułacz objaśniły temat ograniczonego zaufania w Internecie

Dominika Sokalska i Zuzanna Włodarczyk opowiadały o zabezpieczeniach stron internetowych.

Igor Gołębiowski, Michał Bęben, Kacper Klimczak omówili zagrożenia z jakimi możemy spotkać się w Internecie.

Patrycja Smejda i Julia Hałaczkiewicz poinformowały do kogo się zgłosić, jeżeli coś nas zaniepokoi.

Dobrosława Sobczyk i Aleksandra Czaińska wyjaśniły, jak chronić swoje dane osobowe.

Wiktoria Rogalewicz i Miłosz Lewandowski poruszyli temat szacunku w Internecie i netykiety.

bezpsieci1

bezpsieci2

bezpsieci3

bezpsieci4