Warsztaty ekologiczne Szkolnych Kół Cariats

W miniony wtorek w dniu 25 lutego 21-osobowa grupa SKC ZS Pajęczno,
pod opieką p. Agnieszki Kowalczyk wyruszyła na warsztaty ekologiczne Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyły się w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k/Częstochowy.

Głównym celem warsztatów było przybliżenie młodzieży idei encykliki papieża Franciszka „Laudato si” oraz uświadomienie skali problemu zanieczyszczenia naszej ziemi i zmieniającego się klimatu, a przede wszystkim zachęceniedo działań ekologicznych w swoim środowisku.

W programie spotkania było m.in. szkolenie liderów i opiekunów Szkolnych Kół Caritas przez franciszkanina - brata Kordiana Szwarca, krajowego animatora wspólnoty „Laudato si” i p. Emilię Ślimko, koordynatora merytorycznego projektu Caritas Polska „Ekologia integralna encykliki „Laudato si”. Szkolenie to umożliwia naszemu Kołu podjęcie starań o dofinansowanie projektu lokalnego ze środków Narodowego Funduszu Środowiska, które umożliwiłoby nam realizowanie działań proekologicznych.

W tym czasie reszta naszej grupy miała swoje Eko-Warsztaty z leśnikami i p. Arkadiuszem Wojciechowskim, dyrektorem regionalnym Lasów Państwowych w Katowicach, którzy dzielili się swoją wiedzą o lesie. Uczniowie sami sadzili sadzonki sosny, malowali rośliny i zwierzęta leśne. Następnie uczyli się jak mądrze wprowadzać ekologię w życie, aby nie kupować tak wiele i szanować to, co już mamy.

Trzymajmy kciuki za nasz zespół, który już podjął pracę nad projektem oraz za nasz pomysł, aby znalazł się wśród tych co wygrają w ogólnopolskim konkursie.

„A jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co on wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni.”

Papież Franciszek

warsztatycaritas1

warsztatycaritas2

warsztatycaritas3

warsztatycaritas4

warsztatycaritas5