Akcja “Komórkomania” . Zostań dawcą szpiku kostnego!

Dnia 26 lutego w naszej szkole odbył się finał akcji Komórkomania. Przez ostatni tydzień na korytarzach można było zobaczyć plakaty propagujące ideę dawstwa szpiku kostnego, akcja była promowana takze w lokalnych mediach.

W środę odbyła się zamykająca akcję rejestracja potencjalnych dawców, podczas której nasi wolontariusze zarejestrowali 36 osób z naszej szkoły i spoza niej. Pracę wolontariuszy koordynowała pani wicedyrektor Bożena Szczerkowska. Wolontariuszami byli uczniowie klasy IIIB: Karolina Kraska, Natalia Kowalska, Jakub Michalak, Daniel Korus, Mateusz Kowalik oraz absolwentka naszej szkoły, studentka medycyny UJ Maria Szczerkowska.

Fundacja DKMS, pod patronatem której była akcja, już od 2008 roku rejestruje potencjalnych dawców, a także edukuje z zakresu chorób nowotworowych krwi. Uczniowie klas maturalnych poznali procedurę rejestracji i przeszczepu szpiku kostnego podczas wykładów i prezentacji prowadzonych przez wolontariuszy. Dowiedzieli się, że rejestracja jest całkowicie bezbolesna, polega jedynie na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Całość trwa 15 minut, a o tym czy warto można się przekonać patrząc na uśmiechy zarejestrowanych. Więcej informacji na temat rejestracji i oddawania szpiku można znaleźć na stronie dkms.pl

dkms1

dkms2

dkms3

dkms4