Turniej 2011/2012

Akcja krwiodawstwa

Dnia 10 maja 2012 roku przed InterMarche odbywały się imprezy związane z akcją krwiodawstwa organizowaną przez Polski Czerwony Krzyż. Uczniowie naszej szkoły: Asia Tasarz, Kinga Szczęsna, Kasia Krawczyk, Kasia Słupińska, Ania Wojciechowska, Sandra Włodarczyk, Kasia Potocka, Agnieszka Kupiec, Ewelina Zjawiona, Adrian Kopycki, Kasia Chłopaś – przybyli o godzinie 9 na miejsce zdarzenia.

foto2b

Przyjechało kilka osób z Wielunia pod opieką Pani Marii. Rozłożyliśmy stoliki, po czym przyjechał autobus – Stacja Krwiodawstwa. Po kilku minutach pełnych napięcia narad podzieliliśmy się na grupy – kilka osób roznosiło ulotki, kilka dawało baloniki dzieciom a pozostali zajęli się organizacją pokazów pierwszej pomocy na naszym szkolnym fantomie. Początkowo nikt nie był zainteresowany tym, co dzieje się przed wejściem do sklepu. Postanowiliśmy zrobić kilka pozoracji na środku sklepu – jedna z dziewczyn „zemdlała”. Sprawdziliśmy w ten sposób reakcję ludzi stojących w kolejce. Nikt nawet nie podszedł – patrząc z daleka jedynie próbowali dzwonić na pogotowie. Po tym wróciliśmy przed wejście. Mimo naszych starań większość klientów wychodzących lub wchodzących udawała, że nas nie widzi. Jednak w miarę upływu czasu nasza widownia stawała się coraz większa. Tłumy podchodziły by oddać krew. W pewnym momencie jednak wpadliśmy na pomysł, żeby zaprosić gimnazjum do udziału w szybkim przeszkoleniu. W tym celu kilka osób poszło do pani dyrektor Trzeciak, która wyraziła zgodę i przysłała nam 2 lub 3 klasy. Zainteresowanie było naprawdę duże.

foto13b

 

Gimnazjaliści uważnie słuchali porad dotyczących RKO oraz opatrywania ran i postępowania podczas zachłyśnięcia. Następnie każdy mógł przećwiczyć na fantomie.W międzyczasie Pani Maria sprawdzała wiedzę chętnych konkursowiczów.Ok. godziny 11:30 sprawa zaczęła cichnąć; pojedyncze osoby oddawały krew. My postanowiliśmy się już pozbierać.Następnie odbyło się losowanie i wszyscy rozeszli się do domów.

Opracowała:

Katarzyna Słupińska  klasa I d

p. Agnieszka Kowalczyk