Turniej 2013/2014

Nasi wolontariusze w VII edycji akcji „Zbieramy krew dla Polski”

Dnia 8 maja 2014 roku pod marketem Intermarche w Pajęcznie odbyła się akcja Polskiego Czerwonego Krzyża i Grupy Muszkieterów: „Zbieramy krew dla Polski”. Jak co roku uczniowie naszej szkoły pomagali w organizacji tego przedsięwzięcia. Około godziny 8 rano zebraliśmy się liczną grupą. Przyjechały panie z PCK z Wielunia, w tym pani Maria Majer, która zawsze jest głównodowodzącą całej imprezy. Zaczęliśmy przygotowania. Wieszaliśmy flagi, dmuchaliśmy balony. Panowała bardzo przyjazna atmosfera. Wraz z paniąÂ Agnieszką Kowalczyk oraz z panem Sebastianem Barczakiemułożyliśmy plan działania. Na początku postanowiliśmy rozdawać ulotki. Oczywiście, naszym głównym celem było przyciągnięcie jak największej ilości osób i nakłonienie ich do oddania krwi. Oprócz tego przygotowaliśmy także pokazy pierwszej pomocy. W takim szybkim kursie mógł wziąć udział każdy – od małych dzieci z przedszkola, po wesołych staruszków, którzy z ciekawością zaglądali, co my robimy. Kilkoro uczniów zostało wysłanych do dyrekcji Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum, by uczniowie tych szkół mogli skorzystać z ciekawej lekcji na świeżym powietrzu. Około godziny 8:45 podjechał autobus – stacja krwiodawstwa. Rozpoczął się rejestr potencjalnych dawców. Ludzie bardzo chętnie podchodzili do kwestii podzielenia się z kimś swoją krwią. To bardzo szlachetne. 
W międzyczasie młodzież zapewniła wszystkim zgromadzonym atrakcje w postaci pokazów. Kurs obejmował przedstawienie poprawnego wykonania RKO oraz ułożenia pacjenta w pozycji bocznej bezpiecznej. Nie zabrakło przygotowania do sytuacji kryzysowej, jaką może być zakrztuszenie. Na nasze zajęcia przyszło kilka klas. Młodsi koledzy z gimnazjum wykazali się zainteresowaniem i naprawdę ogromną koncentracją, pomimo że doskonale znają ten temat. Natomiast dzieciaki z podstawówki były zafascynowane fantomami i naszym tłumaczeniem. Żartobliwe podejście do poważnych spraw z pewnością zapadnie im głęboko w pamięci. Dodatkową frajdą było rysowanie po chodniku. Dzieci podzielone na grupy kredą malowały różne symbole. Pośród obrazków znalazł się przekreślony papieros i portret fantoma. Oczywiście maluchy dostały balony i robiły sobie zdjęcia. Każdy dostał pamiątkowego Dinusia, balon i ulotki informacyjne. Wśród krwiodawców natomiast zostały rozlosowane apteczki. Akcja krwiodawstwa przebiegła bez żadnych problemów, nie było omdleń (z małym wyjątkiem) a nawet gdyby się zdarzyły, to miał kto już udzielić pomocy. Około godziny 11:30 akcja zakończyła się pomyślnie. Wszyscy obecni w świetnych humorach pomogli posprzątać i rozeszli się do domów. 
Piękne jest to, że pomimo różnych charakterów ludzie w kwestii pomocy innym potrafią się zjednoczyć. Takie akcje pokazują, że w każdym z nas siedzi ogromna chęć niesienia dobra. Zaangażowanie w akcję krwiodawstwa wynika
z dobroduszności człowieka. I tu nikt nikogo nie ocenia – nieważne jest, czy jest się grubym czy chudym, niskim czy wysokim, kolor włosów czy skóry nie gra żadnej roli. Tu liczy się tylko serce i wiara, że dzięki własnemu poświęceniu można uratować czyjeś życie.

Opracowały:
Katarzyna Słupińska – maturzystka
Emilia Moryń – ucz. kl. II b
p. Agnieszka Kowalczyk

krwiodawcy0514a

Medal dla szkoły

W ostatnich dniach dotarł do naszej szkoły Akt nadania medalu 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Fakt ten cieszy nas niezmiernie, ponieważ społeczność uczniowska Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza od wielu już lat czynnie wspieraja tą akcję, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

medal

medal1

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY ZNÓW "PRZELALI KREW"

 

Krew składa się z osocza (55%) i krwinek (45%). Osocze zawiera głównie wodę, a także białka, hormony, witaminy, cholesterol i jony metali.  Wyróżniamy krwinki czerwone, białe i płytkowe. U ludzi występuje 8 grup krwi: A Rh+, A Rh-, B Rh+, B Rh-, AB Rh+, AB Rh-,  0 Rh+ i 0 Rh-. Najczęściej spotykana jest grupa A Rh+ i 0 Rh+, a najrzadziej B Rh- i AB Rh -. Osoba z grupą krwi AB jest uniwersalnym biorcą, a z grupą krwi 0 – uniwersalnym dawcą, musi się zgadzać tylko czynnik Rh. Statystycznie jedna na cztery osoby będzie potrzebowała transfuzji krwi w swoim życiu.

 

27 lutego w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie odbyła się, nie po raz pierwszy już, akcja krwiodawstwa, zorganizowana m. in. przez paniąÂ Agnieszkę Kowalczyk i wspierana przez panią dyrektorIwonę Stefanek. Aż dziewiętnastu uczniów naszej szkoły potencjalnie uratowało komuś zdrowie lub życie oddając 450ml własnej krwi. Oto oni:

 

Klasa II e: Pietrzyk Karolina, Urbańska Patrycja, Kotynia Monika;

 

Klasa II g: Kowalczyk Klaudia;

 

Klasa III a: Bzdak Mateusz, Łużak Hubert, Posmyk Wojciech;

Klasa III d: Puławska Linda, Pędziwiatr Anna, Smejda Karolina;

 

Klasa III e: Jarząb Izabela;

 

Klasa III h: Popiel Paulina, Pawełoszek Klaudia, Prukacz Wioletta, Witasik Aneta;

 

Klasa III k: Magda Mateusz;

Klasa IV h: Stefanek Rafał, Nowak Monika, Kaczmarek Łukasz.

 

To jednak nie wszystko. Część osób, którzy się zgłosili nie przeszła weryfikacji. Kryteria są ściśle określone. Dyskwalifikujący może okazać się nawet katar sprzed tygodnia, wizyta u stomatologa czy przyjmowanie aspiryny. Z podobnych przyczyn te osoby nie mogły oddać krwi:

 

Kopeć Oktawia, Kołek Andrzej, Różewicz Rafał, Grądzik Paulina, Sierszeń Anna, Wilkoszewski Bartosz, Bednarek Seweryn, Wojtyra Karolina, Góra Patrycja, Kula Adrian, Moryń Emilia, Boras Katarzyna, Wiśniewska Justyna, Dubiński Mateusz, Kardas Paulina, Otola Marcin, Usarek Michał, Tasarz Kamil, Zasada Konrad

Jednak z pewnością ich dobre chęci zostaną docenione, a być może już w niedalekiej przyszłości znowu będą mieli okazję oddać krew. O dużym zaangażowanie naszych uczniów w akcję krwiodawstwa świadczy także fakt, że była ona przez nich promowana na łamach facebooka, gdzie prowadzone były również zapisy. Wszystko nadzorowała pani Agnieszka Kowalczyk, udostępniała ona także osobom zainteresowanym dodatkowe materiały i nagłaśniała całą akcję. Można śmiało powiedzieć, że tak wielki odzew i chęć poświęcenia się uczniów naszej szkoły jest jej ogromną zasługą.

krwiodawcy3mm

 

krwiodawcy14mm

 

Krwiodawcy!

W miniony czwartek 10.10.2013r. sala numer 3 zamieniła się w ambulatorium. Pierwsza w tym roku szkolnym zbiórka krwi była bardzo "obfita". Młodzieź nie zawiodła. Ponad 25 osób z naszej szkoły oddało 400 ml swojej krwi. Donacje przebiegały bardzo sprawnie. I możemy stwierdzić, że akcja honorowego krwiodawstwa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Czekamy na kolejne edycje tej akcji.

krew13a

 

krew13e